Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը ոչ հարգալից վերաբերմունքը մտահոգություններ է առաջացրել2025-03-27 13:02:00
LOSARMNEWS.COM կայքը գրում է.
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը ոչ հարգալից վերաբերմունքը մտահոգություններ է առաջացրել
Երևան, Հայաստան – Վերջերս, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը տեղի ունեցած միջադեպը մտահոգություններ է առաջացրել հայ երիտասարդ արտիստների նկատմամբ վիզայի դիմումի գործընթացի և վերաբերմունքի վերաբերյալ։
2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին երգչախմբի մի խումբ անդամներ դիմել են P-3 վիզայի՝ մասնակցելու Live in Peace միջազգային երգչախմբային միջոցառմանը, որի նպատակն էր ներկայացնել հայկական մշակույթը երաժշտության միջոցով։ Սակայն, նրանց դիմումները մերժվել են այն հանգամանքով, որոնք քննադատության առիթ են դարձել կազմակերպիչների և հայ մշակութային համայնքի ներկայացուցիչների կողմից։
Համաձայն՝ գործին ծանոթ աղբյուրների՝ երիտասարդ դիմորդները, որոնցից մի քանիսը 21 տարեկանից ցածր էին, վիզայի հարցազրույցի ընթացքում ենթարկվել են անպատասխանատու և արհամարհական վերաբերմունքի դեսպանատան անձնակազմի կողմից։ Վկաները հաղորդում են, որ աշխատակիցները դրսևորել են սարկաստիկ և անպարկեշտ պահվածք, ինչը ծանր է անդրադարձել երիտասարդ արտիստների վրա։
Երգչախումբը, կազմված է տաղանդավոր երգիչներից, ովքեր հրավիրված էին ԱՄՆ՝ ելույթ ունենալու մշակութային փոխանակման ծրագրի շրջանակներում։ Կազմակերպիչները պնդում են, որ ոչ միայն նրանց վիզայի մերժումը, այլև դեսպանատան աշխատակիցների վերաբերմունքը հարցեր է առաջացնում՝ կապված դիմումի գործընթացի արդարության և արհեստավարժության հետ։
«Տխրեցնող է լսել, որ երիտասարդ արտիստները նման վերաբերմունքի են արժանացել, հատկապես, երբ մշակութային փոխանակման նպատակը հենց միմյանց հասկանալն ու համագործակցությունն է», – նշել է միջոցառման կազմակերպիչներից մեկը։ «Անկախ դիմումների արդյունքից, դիմորդները պետք է արժանանան պատշաճ ու հարգալից վերաբերմունքի»։
Այս միջադեպը խորը հիասթափություն է առաջացրել հայ մշակութային շրջանակներում, որտեղ տարիներ շարունակ ջանքեր են գործադրվել մշակութային կամուրջներ կառուցելու համար։ Բազմաթիվ քննադատներ պահանջում են ավելի մեծ թափանցիկություն և պատասխանատվություն ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից տրվող վիզաների տրամադրման գործընթացում, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է երիտասարդ արտիստներին, ովքեր հնարավորություն են ստանում ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային հարթակներում։