Գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը աշխարհի բոլոր երկրներում բնակվող հայազգի բարձրաստիճան սպաներին եւ ռազմական փորձագետներին կոչ է անում միանալ իր առաջարկած ծրագրին, ըստ որի նախատեսվում է ռազմական-ուսումնական կենտրոններում համապատասխան գիտելիքներ փոխանցել, բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են զինվորագրվել հայոց բանակին:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին այսօր Ստեփանակերտի «Արմենիա» հյուրանոցի կոնֆերանս դահլիճում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը մշակվել է հաշվի առնելով ադրբեջանական ապրիլյան հերթական ագրեսիայի ընթացքում սկիզբ առած ինքնաբուխ կամավորական շարժումը, որը տվյալ պահն հակառակորդին դիմագրավելու գործում իր ուրույն դերակատարությունն ունեցավ:
Ըստ Ա. Տեր-Թադեւոսյանի անհրաժեշտություն է զգացվում որոշակիորեն կազմակերպված բնույթ հաղորդել համաժողովրդական կամավորական շարժմանը, ինչպես նաեւ թարմացնել առաջնագիծ մեկնող ազատամարտիկների եւ մյուս կամավորականների ռազմական գիտելիքները:
Մամլո ասուլիսին Ա. Տեր-Թադեւոսյանը նշել է, որ իր կոչին արդեն արձագանքել են ա շխարհի տարբեր երկրներից հայազգի գեներալներ: Միաժամանակ ներկայացրել է հայտարարության տեքստը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հարգելի աշխարհասփյուռ հայության գեներալներ եւ ռազմական փորձագետներ,
Այսօր հայության առջեւ ծառացել են կենաց-մահու խնդիրներ: Պանթուրքիզմը փորձեց եւ շարունակելու է փորձել ծնկի բերել հայ ժողովրդին, որովհետեւ ՀՀ-ն եւ ԼՂՀ-ն են այդ գաղափարախոսության կյանքի կոչման հիմնական խոչընդոտներից մեկը: Իրենց յուրահատուկ վայրագությամբ եւ նենգությամբ, օգտագործելով բոլոր տեսակի զինյալներին եւ զինատեսակները, իսլամական պետության զինյալներից սկսած մինչեւ սմերչներ, հարձակվեցին սահմանին կանգնած հայ զինվորի վրա: Չնայած գործադրած բոլոր ջանքերին՝ հայ զինվորը դիմագրավեց եւ հաղթեց, զոհվեց, բայց չընկրկեց: Շատերը իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հայոց աշխարհը կանգուն պահելու սուրբ գործին:
Եվ հիմա, կորստի, ափսոսանքի ու ոգեւորության օրերին մենք պետք է լինենք արժանի հայ զինվորին: Մենք իրավունք չունենք նրա գործած սխրանքը իզուր կորցնելու: Եվ որպեսզի լուծվեն հայ ժողովրդի առաջ ծառացած խնդիրները, թշնամին այլեւս երբեք չհանդգնի հարձակվել մեզ վրա, առավել եւս ոտք դնել մեր սուրբ հողին, մենք պետք է լինենք միասնական:
Կոչ եմ անում աշխարհասփյուռ հայ գեներալների եւ ռազմական փորձագետներին՝ հավաքվել Երեւանում՝ հայության առաջ ծառացած խնդիրների լուծումները եւ համահայկական բանակի ուղիները գտնելու նպատակով:
Մեր միասնությամբ լինենք արժանի մեր զինվորների թափած արյանը»: