Հուլիսի 17-ից «Սասնա ծռեր» ջոկատի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի գրավումից հետո կանխատեսելի էր, որ իշխանությունները դիմելու են բռնությունների ավանդական մեթոդներին եւ ցրելու են ցուցարարներին։
Hraparak.am-ը զրուցեց «Սասնա ծռեր» ջոկատի անդամ, ազատամարտիկ Պավլիկ Մանուկյանի հետ։
-Պարոն Մանուկյան, սպասու՞մ էիք, որ իշխանությունները կդիմեն բռնությունների։
-Սպասելի էր, ժողովուրդը պատանդի վիճակում էր։ Եթե դու պատանդ ես, ապա ինչպես կուզենան, կվերաբերվեն իրար։ Հիմա մենք պետք է անպայման միանանք իրար։ Դրա համար հիմա մեզ օղակի մեջ են վերցրել, ժողովրդին՝ նույնպես, երկու օղակ է առաջացել, իսկ օղակը պետք է բացել։ Անպայման պետք է այսօր ավելի հզոր ալիք լինի։
-Այդքան խոսում են բանակցություններից, ԱԺ պատգամավորներ էլ եղան, որ այցելեցին Էրեբունու տարածքում հավաքված ցուցարարներին։ Ինչու՞ տեղի ունեցան բռնություններ, ի՞նչ եք պատրաստվում անել։ -Ոչ մի բան։ Բացի Նիկոլ Փաշինյանից, հիմա ոչ մեկին թույլ չեն տալիս մոտենալ։ Բոլոր տեսակի բաներն արգելված են։
-Իսկ սննդի հարցն ինչպե՞ս լուծվեց։
-Սնունդ չկա, չեն բերում, բժիշկներին հեռացրեցին։
-Լավ, հիմա, ըստ Ձեզ, ի՞նչ քայլեր պետք է արվեն այս լարված իրավիճակում։
-Ես կմեռնեմ, բայց դուրս չեմ գա, ժողովրդի հետ պետք է մնանք, այլընտրանք չկա։
-Իսկ բանակցություններ ընթանու՞մ են։
-Ոչ, իհարկե, չկան։
-Բայց կային մարդիկ, որ հայտարարում էին բանակցությունների մասին, որ հանկարծ արյունահեղություն չլինի։ Նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղից էր նման առաջարկ եղել։
-Ո՞վ։
-Օրինակ՝ ԼՂՀ հասարակական գործիչ Վահան Բադասյանը։
-Վահան Բադասյանը երեք օր է, ինչ Երեւանում է, բայց իրեն թույլ չեն տալիս, որ գա մեզ հետ հանդիպման։
-Գտնվեցին մտավորականներ, որոնք կոչ արեցին Ժիրայր Սեֆիլյանին՝ հորդորել իր ընկերներին զենքը վայր դնել եւ հանձնվել իրավապահներին։
-Ոչ, երբե՛ք, մոռացե՛ք, նման բան չի լինելու։ Դուք քիչ առաջ մի հետաքրքիր բան ասացիք՝ մտավորական։ Մենք ունե՞նք մտավորական, մենք մեր մտավորականներին կորցրել ենք ցեղասպանությունից հետո։
-Անցած գիշեր արդեն մեծ թվով մարդկանց են բերման ենթարկել, իշխանությունն անցել է բռնությունների։ Ի՞նչ եք պատրաստվում անել, այնուամենայնիվ։
-Մենք ավելի հեռուն ենք գնալու, մենք կմեռնենք, բայց կմեռնենք սեփական ժողովրդի ոտքերի տակ։ Եթե մեր ժողովուրդը դուրս է եկել եւ արյուն է թափել, ապա մենք իրավունք չունենք այդ արյունը կորցնելու։ Բոլոր տղաների արյունը վաճառքի են հանել։ Կմեռնենք, բայց մեր արյունը կխառնենք թափված արյան հետ։
-Քանի օր է, ինչ հայտնի չէ «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի համակարգող Գարեգին Չուգասզյանի գտնվելու վայրը, որը մինչ այդ ակտիվ գործունեություն էր ծավալում։ Նա գրառումներ է անում Ֆեյսբուքում, հարցազրույց է տվել ԶԼՄ-ներին։ Փորձե՞լ եք կապ հաստատել իր հետ, չգիտե՞ք, թե որտեղ է գտնվում։
-Աղջիկ ջան, Դուք մոռացե՞լ եք, որ մենք արտաքին կապից կտրված ենք։ Գիտեմ, որ Հայաստանում է, Երեւանում է։
-Դուք շարունակելու՞եք պնդել ու պահանջել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։
-Ոչ թե պահանջելու ենք, այլ գնալու ենք դրա հետեւից, մեր կյանքի գնով հասնելու ենք դրան։ Չարիքի իշխանությունից պետք է ազատվել։